Szkolenia BHP w formie E-learningu
Szkolenia BHP okresowe w formie E-learningu
Obowiązek przeszkolenia pracownika z zakresu bhp wynika z art. 2373 par. 2 kodeksu pracy. Obejmuje zarówno szkolenie wstępne, bez którego nie można dopuścić do pracy, jak i szkolenia okresowe.
Szkolenie przez Internet, czyli samokształcenie kierowane
W praktyce szkolenia najczęściej przybierają formę instruktażu opierającego się na bezpośrednim kontakcie z instruktorem. Nie jest to jednak jedyna możliwa forma. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, przeszkolenie pracownika może się odbywać w formie:
- instruktażu,
- kursu,
- seminarium
- samokształcenie kierowanego.
Szkolenie przez Internet należy zaliczyć do tej ostatniej kategorii, czyli samokształcenia kierowanego. Zgodnie z przepisami to właśnie ta forma szkolenia umożliwia uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu poczty, internetu, przy jednoczesnym zapewnieniu konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców.
Z rozporządzenia wynika, że w formie elektronicznej mogą się odbyć tylko szkolenia okresowe i wyłącznie w odniesieniu do określonych grup pracowników. Mianowicie w formie e-learningu szkolenie okresowe mogą odbyć pracownicy:
- administracyjno-biurowi,
- inżynieryjno-techniczni,
- pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy,
- osoby będące pracodawcami bądź osoby kierujące pracownikami (np. brygadzista),
- inni pracownicy, jeżeli charakter ich pracy wiąże się z narażeniem na warunki niebezpieczne, uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia bądź ich praca związana jest z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nie jest jednak dopuszczalne przeprowadzenie szkolenia w formie e-learningu w stosunku do pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Szkolenie okresowe, również to odbyte w formie elektronicznej, powinno się zakończyć egzaminem sprawdzającym przed powołaną przez organizatora szkolenia komisją.
Szkolenia w formie e-learningu wyróżniają się tym, iż:
- możesz je przeprowadzić w dowolnym dla Ciebie momencie,
- nie musisz dostosowywać się do terminów narzuconych przez trenerów,
- nie dezorganizują harmonogramu pracy w Twojej firmie,
- opierają się na udowodnionych przez współczesnych naukowców technikach skutecznego przyswajania wiedzy,
- wykorzystując prezentacje multimedialne sprawiają, że nauka staje się ciekawsza i przyjemniejsza,
- techniki audiowizualne, które są wykorzystywane przez szkolenia online pozwalają na zatrzymanie materiału, bądź jego powtórzenie, dzięki czemu nauka odbywa się w tempie dostosowanym do własnych możliwości,
- ograniczony jest również stres, który towarzyszy podczas pracy w grupie,
- niższa cena od standardowych szkoleń.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.)
Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.